Dla wielu osób okna mają spełniać jedną, podstawową rolę – mają dostarczać naturalne światło do pomieszczeń. Osoby takie podchodzą do kupna okien bardzo praktycznie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ilość naturalnego światła w budynkach zależy od czterech czynników – od powierzchni, kształtu okien, sposobu ich zamontowania w murze i przepuszczalności światła przez dane okno.
Przepuszczalność światła to jedna z głównych właściwości, która charakteryzuje szyby zespolone. Cecha ta opisuje stosunek ilości światła słonecznego, które przedostaje się przez szybę zespoloną, do ilości światła, które do tej szyby dociera. Właściwość tą na rynku okiennym opisuje się literami Lt, pochodzącymi od angielskiego light transmission.Cecha ta nosi nazwę całkowitej przepuszczalności światła i obliczana jest w procentach. I tak, im wyższy jest ten procent przepuszczanego światła, tym więcej światła będzie w pomieszczeniu.
Należy podkreślić, że nie warto decydować się na zakup okien, które zostały wykonane z kształtowników o niewielkiej szerokości, a co za tym idzie – zwiększyła się powierzchnia szyb, ponieważ skończyć się to może posiadaniem okna o niewłaściwej konstrukcji i słabej trwałości.
Jeśli więc chcemy mieć okna, które będą zapewniały duże ilości światła, zwracajmy uwagę na parametry właściwości przepuszczalność światła, a także na kształt i sposób zamontowania okna w murze.