Wybór okien nie kończy się na ustaleniu właściwości i przygotowaniu zamówienia. Teraz trzeba zastanowić się, której firmie możemy powierzyć wykonanie okien i ich montaż w naszym domu lub mieszkaniu. Musimy wybrać tą firmę, która da nam takie okna, jakie sobie wymarzyliśmy. I także przy wybieraniu wykonawcy należy trzymać się kilku podstawowych zasad, które zagwarantują nam bezpieczeństwo zawieranej transakcji.
Na rynku okiennym Klient dosyć często spotkać się może z wieloma powiązaniami, które tworzą się pomiędzy producentami i sprzedawcami okien. Aż 70 procent transakcji odbywa się z pomocą pośredników. Coraz rzadziej Klient nawiązuje kontakt z producentem okien. Obecnie na rynku odbywa się około 30 procent takich zamówień.
Przy decydowaniu się na konkretne okna, należy szczególnie uważać na podpisywanie umów z pośrednikami, gdyż często są to osoby, które nie posiadają uprawnień do sprzedawania okien określonych producentów. Najczęściej nie są oni w żaden sposób związani z producentami, których okna sprzedają. Klienci powinni zatem wiedzieć, w jakiej formie organizacyjno-prawnej mają działalność producenci i sprzedawcy oraz w jaki sposób są od siebie uzależnieni. Jest to ważne ze względu na odpowiedzialność kontraktową, która wynikać będzie z podpisanej umowy sprzedaży.
Klientom zaleca się zamawianie i kupowanie okien w biurach handlowych producentów bądź u przedstawicieli handlowych, którzy mają konkretnie określone uprawnienia do działania na rzecz danego producenta. W takim przypadku na pewno określone zostanie, kto ponosi odpowiedzialność względem Klienta. Zamawianie u sprawdzonych sprzedawców jest bezpieczne i pozwala bezproblemowo i szybko zakończyć transakcję.
Wybierając sprzedawcę, powinniśmy zatem ustalić organizacyjno-prawną formę działania producenta i sprzedawcy i podkreślenie firmy, która będzie ponosiła odpowiedzialność wobec Klienta.
