Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy decydowaniu się na zakup okna o konkretnych właściwościach, jest to, czy możemy wykorzystać je do pozyskiwania ciepła z nieustannie dochodzącej do nas energii słonecznej.
Powierzchnia okna składa się przede wszystkim z szyb i to właśnie ich rodzaj i jakość wpływają na stopień wykorzystania energii słonecznej jako darmowej energii, która służyć będzie do ogrzewania domu.
Przy kupowaniu okien trzeba więc dowiedzieć się, czy producent okien określa dla swoich produktów wartość tak zwanego współczynnika promieniowania słonecznego. Współczynnik ten, określany literą g, to stosunek całkowitej energii słonecznej, która dochodzi do okna, do ilości tej energii, która jest przez to okno przepuszczana. Wartość współczynnika mówi, jaka część energii padającej na okno dochodzi do środka pomieszczenia.
Wartość współczynnika, jeśli chodzi o jednokomorową szybę zespoloną, jest procentem całkowitej energii słonecznej, która przenika przez okno. Na procent ten składa się suma energii dostarczanej do środka w sposób bezpośredni i energii pochłanianej przez szybę i wysyłanej do środka budynku.
Im wyższa jest wartość współczynnika promieniowania słonecznego, tym większy jest zysk energii i tym bardziej, przy pojawieniu się słońca na niebie, nagrzewać się będą pokoje, w których zamontowane zostaną okna o konkretnych właściwościach.
Ważne jest jednak to, by przy wybieraniu okien, zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o tym, że to, co sprawdzi się w upalne dni, może nie mieć zastosowania, kiedy na zewnątrz będzie mróz. Warto także pomyśleć o zastosowaniu rolet okiennych bądź zasłon, ponieważ dzięki nim będzie można dopasować nasłonecznienie do własnych potrzeb.