Dla wielu osób decydujących się na zakup okien, ważną cechą jest przepuszczalność powietrza. Każde okno, po badaniach, ma określony współczynnik infiltracji powietrza. Współczynnik jest taką ilością powietrza, która przedostanie się w czasie jednej godziny przez metr szczeliny okna bądź drzwi balkonowych, przy zachodzącej różnicy ciśnień 1daPa/m3.
Od 2009 roku współczynnik infiltracji powietrza powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3). Wynika z tego, że okna muszą być teraz całkowicie szczelne. Wcześniej dopuszczalne były nieszczelności i to właśnie przez nie do pomieszczeń dostawało się powietrze zewnętrzne, które wymuszało pracę wentylacji grawitacyjnej. W momencie, kiedy nieszczelności są usuwane, odcina się tym samym dopływ powietrza zewnętrznego i jednocześnie pozbawiają paliwa grawitacyjny silnik wentylacji.
Jeśli w oknach nie będzie odpowiedniego nawiewu, wtedy w szczególności w okresie jesienno-zimowym wilgoć znajdująca się w podgrzanym powietrzu nie będzie właściwie usuwane przez kratki wywiewne, natomiast para wodna występująca w ciepłym powietrzu wewnętrznym skrapla się na najzimniejszych częściach okien, ścian i przegród budowlanych.
Szukając więc szczelnych okien, należy pamiętać o zagwarantowaniu systemowi wentylacyjnemu doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz. Jest to postępowanie zgodne z zasadą właściwej wentylacji, czyli wielkość strumienia powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń powinna wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego.
Pamiętać należy także, że montując szczelne okna w domu, pozbywamy się niekontrolowanej infiltracji powietrza. By zacząć infiltrację kontrolować i by działania wentylacji grawitacyjnej były prawidłowe, należy wyposażyć okna w nawiewniki. Są to urządzenia, które doprowadzają powietrze do pomieszczeń w sposób kontrolowany.