Jak wspomnieliśmy w poprzednich tekstach okna mają różne szerokości, różne głębokości. Wiadomo też, że mają najróżniejsze rozmiary. Podobnie, profile okienne mają różne grubości widocznych i niewidocznych ścianek profilu.
Według normy PN-EN 12608:2004 profile okienne dopasować można do trzech klas.
Klasa A to profile, które mają ścianki widoczne o grubości minimalnej większej bądź równej 2,8 mm, a niewidoczne ścianki większe lub równe 2,5 mm. Są to najcięższe okna.
Klasa B zawiera profile okienne, które wyposażone są w ścianki widoczne o grubości większej lub równej 2,5 mm. Niewidoczne ścianki w tym wypadku mają grubość większą bądź równą 2,0 mm. Ta klasa nazywana jest też klasą średnią.
Ostatnia klasa, to klasa C. W jej zbiorze znajdują się profile okienne, których grubość zależy od decyzji producenta. On ustala jakiej grubości są ścianki widoczne i niewidoczne. Jest to bardzo ważne w sytuacji, kiedy klient chce jak najtańszych okien. Jeśli wykorzystuje się mniej materiału, to te okna mają niższą cenę.
Grubość profili okiennych ma w oknach swoją rolę. Grubość, a tym samym klasa profili, warunkuje:
- sztywność kształtownika okiennego – chodzi o to, by okno nie było zbyt cienkie;
- nośność zgrzewanych naroży kształtowników okiennych – wiąże się to z sytuacją, kiedy narożniki okien pękają bądź odkształcają się po jakimś okresie korzystania z nich.