Kolejnym materiałem, z którego produkuje się okna, jest tworzywo sztuczne – polichlorek winylu, który oznaczany jest skrótem PCW. Jest to zdecydowanie najtańszy materiał. Otrzymywany jest z ropy naftowej oraz soli kamiennej. Co ważne, jego proces produkcyjny zużywa bardzo mało energii, a co za tym idzie – materiał jest tani.
Okno wykonane z polichlorku winylu składa się z wielu przeróżnych materiałów. Zaliczają się do nich przede wszystkim kształtowniki, wzmocnienia, okucia, uszczelki, podkładki, śrubki, okleiny, a także szyby. Składają się one na zbiór części, w którym każdy z elementów zależy od innych i, co ważne, nawet drobna usterka jednego z nich spowoduje awarię całego zbioru.
Przy zakupie okien wykonanych z PCW wielu klientów zwraca uwagę na to, że są one wyprodukowane z kształtowników pochodzących z różnych systemów w około 120 odmianach ramowych. Klient, który się na tym nie zna, często porównuje, sprawdza i czasami wyciąga niepoprawne wnioski. Warto zatem zastanowić się, czym są odmiany ramowe systemu profili.
System profili to zbiór kształtowników, które wyróżniają się podobnymi cechami fizyko-chemicznymi, a także technicznymi. System taki wykorzystywany jest do produkcji konstrukcji okiennych. Natomiast ramowa odmiana takiego właśnie systemu profili okiennych to podzbiór kształtowników okiennych. Kształtowniki te odróżniają się charakterystycznymi dla swojej grupy cechami, związanymi również z ich budową i wymiarami.
Nie sposób więc dokonać porównania tych okien przez osobę, która nie posiada specjalistycznej wiedzy. Nie warto zajmować się tym w domu. Najlepiej skorzystać z porad fachowców takich, jak nasza firma, by dokonać najlepszego dla siebie wyboru okien.