Na współczesnym polskim rynku okien oferowane są okna z najróżniejszych materiałów. Do tych najbardziej popularnych, które są proponowane przez producentów, należą drewno, aluminium i tworzywo sztuczne. Coraz częściej, by wyprzedzić konkurencję, firmy tworzące okna korzystają z coraz nowszych technologii i uzyskują w ten sposób mieszanki materiałów. Jeśli chodzi o obecny podział rynku ze względu na użyte materiały, to przedstawia się on następująco. Około 70 procent stanowią okna wykonane z tworzywa sztucznego, okna drewniane to 25 procent, natomiast te wykonane z aluminium stanowią 5 procent rynku. I to właśnie te ostatnie okna omówimy w tej poradzie.
Na początku należy zaznaczyć, że okna zrobione z aluminium stworzone są z kształtowników okiennych wyprodukowanych ze stopów tego tworzywa z innymi metalami, do których należą między innymi miedź, magnez i mangan, ale zdarzają się również stopy zawierające krzem, nikiel, cynk bądź chrom czy tytan.
Obróbka plastyczna tego materiału zależy przede wszystkim od rodzaju stopu. Przeprowadzana jest za pomocą metody prasowania w temperaturze 250-420°C. bądź metody walcowania w temperaturze 280-350°C. Dzięki zastosowaniu tych metod otrzymuje się w odpowiednim stopniu twarde kształtowniki, które można potraktować metodą skrawania.
Największe znaczenie przy zakupie okien aluminiowych mają profile okien – ciepłe i zimne. Te pierwsze składają się zazwyczaj z kilku kształtowników, które połączone są izolującą termicznie wkładką z tworzywa sztucznego. Materiał ten służy do stworzenia okien, które pojawiają się w ścianach budynku. Natomiast profil zimny produkowany jest w całości. Niestety ma on bardzo słabą izolacyjność cieplną. Z tego materiału najczęściej wykonuje się okna wewnętrzne oraz ścianki.
Warto zaznaczyć, że okna wykonane z aluminium pojawiają się najczęściej w budynkach, w których mieszczą się biura bądź są to miejsca użytkowe. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, to zdarza się, że wykorzystywane są w klatkach schodowych.