Uszczelnianie okien jest bardzo ważne. We właściwie wykonanym systemie uszczelniania złącza okiennego wyróżnić można trzy strefy, które spełniają różne, jednak tak samo istotne, funkcje.
Pierwsza warstwa to strefa izolacji termicznej i akustycznej. Zbudowana jest z elastycznego materiału izolacyjnego, który znajduje się w szczelinie między futryną a ścianą. Istotna jest przede wszystkim elastyczność wypełnienia, ponieważ ta warstwa termoizolacji ma za zadanie wielokrotne przyjęcie i skompensowanie ruchów futryny, które wynikają ze zmian temperatury bądź wilgotności.
Druga warstwa to strefa uszczelnienia wewnętrznego. Właściwą pracę warstwy izolacyjnej przez wiele lat zagwarantuje zbudowanie wokół niej tak zwanej bariery, która będzie pozwalała na prawidłową cyrkulację powietrza i pary wodnej. Nadmiar wilgoci, który zbierze się w pomieszczeniu, jest usuwany z niego przez zamontowany system wentylacyjny, ponieważ ściana tworzy z oknem całość. Powoduje to fakt, że od środka pomieszczenia osłona pianki musi być całkowicie szczelna. Odpowiedni efekt można uzyskać poprzez na przykład wykorzystanie silikonu naturalnego. Jednak, by osłona była jeszcze lepsza i bardziej trwała, można zastosować specjalną folię okienną.
Trzecia warstwa to uszczelnienie zewnętrzne. Powinno ono funkcjonować podobnie jak jednostronnie przepuszczająca membrana. Ma za zadanie zapobiegać przepuszczaniu wody opadowej z zewnątrz do środka szczeliny, jednocześnie umożliwiając migrację pary wodnej w przeciwnym kierunku. Do takiego uszczelniania w przypadku typowej konstrukcji ściany i standardowym oknie najlepiej użyć folii paroprzepuszczalnej.