Okna energooszczędne cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na to, że dzięki nim łatwiej jest oszczędzać energię i koszty ogrzewania domu maleją. Jak wygląda montowanie okien energooszczędnych w Polsce?
Co ciekawe, nie ma żadnych uwarunkowań zapisanych w ustawie, ani przepisów technicznych, które związane by były z oknami energooszczędnymi. Nie ma też wymagań technicznych, które odnoszą się do własności eksploatacyjnych stolarki okiennej. Co więcej, nigdzie nie zostały umieszczone zapisy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania stolarki.
Norma PN-EN 14351-1 obowiązuje od marca 2006 roku. Przepisy, które zawiera, określają zakres badań i szczegółową klasyfikację własności eksploatacyjnych, a także mechanicznych stolarki, które pozwalają na opisanie jej zadań.
Istotne są także Aprobaty Techniczne, które określają, w odniesieniu do funkcjonujących norm europejskich, wartość jednej własności eksploatacyjnej, którą jest szczelność na wodę opadową przy ciśnieniu próbnym 150,0 Pa. Dodatkową informacją jest to, że ciśnienie projektowe w pierwszej strefie obciążeń wiatrem, do której należy prawie 80% obszaru Polski wynosi 385,0 Pa.
Brak uregulowań zapisanych w ustawach, szczegółowych opinii wydawanych przez instytuty i laboratoria, brak ustalenia w projektach wymagań związanych z własnościami eksploatacyjnymi i mechanicznymi okien nie sprawiają, że wybór właściwych okien jest łatwy i bezproblemowy. To klient sam musi określić swoje własne wymagania odnośnie okien, które chce zamontować w swoim domu lub mieszkaniu.